×
مقدمهمقدمه

ویزای تحصیلی عمان

سیستم آموزش عالی در عمان برای متقاضیان تحصیل در این کشور از قدمت کوتاهی برخوردار است به طوری که در سال ۱۹۸۶ اولین دانشگاه این کشور با نام سلطان قابوس تأسیس شد. با این وجود عمان طی دهه‌های گذشته نسبت به ارتقای سطح علمی دانشگاه‌های نوپای خود از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده است. در حال حاضر ویزای تحصیلی عمان (Student Visa) به علاقه‌مندانی اعطاء می‌شود که تمایل دارند در این کشور امن و پیشرفته، تحصیلات خود را ادامه دهند. یکی از الزامات دریافت این ویزا وجود یک حامی (اسپانسر) محلی در عمان است که در طول اقامت، مسئولیت متقاضی را بر عهده بگیرد. همچنین این حامی محلی باید از مقامات مربوطه مجوزهای آموزشی لازم را در اختیار داشته باشد. به عنوان مثال؛ دانشگاهی که متقاضی از آن پذیرش تحصیلی گرفته می‌تواند اسپانسر (حامی) فرد متقاضی در نظر گرفته شود.

ویزای تحصیلی عمان در یک نگاه

مهلت استفاده از ویزا: ۶ ماه از تاریخ صدور ویزا

مدت زمان اقامت در عمان: یک تا دو سال از زمان ورود به عمان

نوع ویزا: چندبار ورود

هزینه ویزا: ۲۰ ریال عمان

مدت زمان دریافت: ۱۰ روز

قابلیت تمدید: دارد.

جهت شناخت ویزای دانشجویی کانادا بخوانید!

مزایای تحصیل در عمانمزایای تحصیل در عمان

مزایای تحصیل در عمان

عمان کشوری ثروتمند با تنوع فرهنگی بالا است که جمعیت زیادی از مهاجران را در خود جای داده است. این کشور طی دهه‌های گذشته با فراهم نمودن زیرساخت‌های مناسب علمی و آموزشی، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را تسهیل نموده است. از آنجایی که دانشگاه‌های عمان روابط بسیار خوب و همکاری‌های نزدیکی با دانشگاهای اروپایی، آمریکایی و استرالیایی دارند؛ از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. برخی از مزایای تحصیل در عمان عبارتند از:

 • با توجه به روابط حسنه ایران و عمان، انتخاب یک برنامه تحصیلی در این کشور برای شهروندان ایرانی به مراتب آسان است.

 • عمان دانشگاه‌های متعدد و برنامه‌های خوبی برای جذب دانشجویان بین‌المللی دارد.

 • دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در برخی از دانشگاه‌ها به صورت نیمه وقت، تمام وقت یا آموزش از راه دور مشغول به تحصیل شوند.

مدارک ویزای تحصیلی عمانمدارک ویزای تحصیلی عمان

برای درخواست ویزای تحصیلی عمان باید مدارک زیر آماده شوند:

 • فرم تکمیل شده آنلاین
 • دو قطعه عکس ۴×۶
 • کپی پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • کپی شناسنامه
 • معرفی نامه از حامی محلی در عمان که نوع و مدت زمان تحصیل را تشریح می‌کند.
 • کپی نمونه امضاء معتبر توسط وزارت تجارت و صنعت
 • کپی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه یک رزومه تحصیلی
 • هزینه سفارت برای بررسی پرونده
 • گواهی سلامت پزشکی برای شهروندان کشورهای هند، پاکستان، فیلیپین، بنگلادش، اندونزی، سریلانکا، مصر، سوریه، سودان و اتیوپی
 • سایر مدارک تحصیلی لازم که باید در وب سایت رسمی دانشگاه موردنظر جستجو شوند.

افرادی که مشغول به تحصیل در عمان هستند اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت.
برترین دانشگاه‌های عمانبرترین دانشگاه‌های عمان

برترین دانشگاه های عمان

سیستم آموزش و پرورش در عمان، سیاستی تقریبا‌ً سهل‌گیرانه را در پیش گرفته؛ هرچند که آموزش تا پایان مقطع دبیرستان رایگان است اما تنها تا پایان پایه ششم ابتدایی تحصیل اجباری می‌باشد. آموزش عالی در عمان نیز به دو صورت دوره‌های دانشگاهی و دوره‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شوند که تحصیل در رشته‌های فنی، مهندسی و پزشکی در اولویت هستند. دانشگاه‌های عمان با دانشگاه‌های بسیار معتبر در اروپا، استرالیا و آمریکا ارتباط بسیار خوبی دارند بنابراین دانشجویانی که در دانشگاه‌های عمان تحصیل نموده باشند پس از فارغ التحصیلی می‌توانند جذب بازار کار عمان یا دیگر کشورهای عربی شوند. برخی از برترین دانشگاه‌های عمان عبارتند از:

دانشگاه سلطان قابوس

دانشگاه دولتی سلطان قابوس که در مرکز شهر مسقط واقع شده رتبه یک کشوری را از آن خود نموده است. رشته‌های درسی متنوع در سه مقطع تحصیلات عالی در این دانشگاه ارائه می‌شود. شهریه سالیانه برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۳۷۰۰ تا ۵۵۰۰ تخمین زده می‌شود.

دانشگاه نیزوا

دانشگاه نیزوا یک موسسه غیرانتفاعی است که در شهر نزوا قرار دارد و امکان پذیرش دانشجویان بین‌المللی را فراهم نموده است. شهریه سالیانه این دانشگاه ۳۷۰۰ تا ۷۴۰۰ برآورد شده است.

دانشگاه صحار

این دانشگاه در شهری به همین نام قرار دارد و به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی از سوی وزارت اموزش و پرورش این کشور به رسمیت شناخته می‌شود. دانشگاه صحار امکان ثبت نام برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است.

دانشگاه آلمانی تکنولوژی (GUTECH)

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را در عمان آغاز نموده است. اکثر رشته‌های این دانشگاه در زمینه فنی و مهندسی ارائه می‌شوند و سیاست انتخاب دانشجویان را براساس امتحان ورودی و سابقه تحصیلی قرار داده است.

نکات مهم تحصیل در عماننکات مهم تحصیل در عمان

نکات مهم تحصیل در عمان

 • ۲۰ دانشگاه ممتاز برای تحصیل در عمان به دانشجویان بین‌المللی پذیرش تحصیلی اعطاء می‌کنند.
 • معمولاً دوره‌های تحصیلات عالی عمان در مقطع کارشناسی ۵ سال، در کارشناسی ارشد ۳ سال و در مقطع دکتری ۴ سال به طول می‌انجامد.
 • اکثر دانشگاه‌های عمان رشته‌های مربوط به بانکداری، اقتصاد، پرستاری، پزشکی و آموزش را ارئه می‌دهند.
 • تقریباً‌ کلیه دوره‌های تحصیلی در عمان به زبان انگلیسی است از این رو داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی الزامی می‌باشد.
 • شهریه دانشگاه در عمان به میزان زیادی به موسسه محل تحصیل و رشته تحصیلی انتخاب شده بستگی دارد.
 • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی برای متقاضیانی که از رزومه پژوهشی خوبی برخوردار باشند وجود دارد.
بورسیه‌های تحصیل در عمانبورسیه‌های تحصیل در عمان

دو مورد از مهمترین بورسیه‌های عمان که به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد در ادامه آمده است:

بورسیه بنجامین گیلمن

بورسیه بین‌المللی بنجامین گیلمن یکی از پرطرفدارترین کمک هزینه‌های تحصیلی این کشور محسوب می‌شود. این بورسیه برای کمک به دانشجویان محرومی است که رزومه علمی-آکادمیکی قوی دارند اعطاء می‌شود و مبلغ آن ۵۰۰۰ دلارآمریکا در نظر گرفته شده است.

جایزه دیوید.ل.بورن

از بورسیه‌های برتر دولت عمان کمک هزینه بورن است که برای جبران کمبود نیروی متخصص در بخش امنیت در نظر گرفته شده است و به دانشجویان نخبه در برنامه‌های توسعه امنیت ملی تعلق می‌گیرد. مبلغ این جایزه ۲۶۰۰۰ دلار است و برای دانشجویانی که تمایل دارند فرصت کار و تحصیل را در کنار هم داشته باشند بسیار ایده‌آل است.

سخن پایانیسخن پایانی

عمان از منظر نظام آموزشی پیشرفت‌های زیادی طی سال‌های اخیر داشته است و به روز ترین سیستم‌ها و امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. هزینه‌های تحصیل و زندگی در عمان به دلیل ارزش پول رایج این کشور بسیار بالا است با این حال به دلیل تنوع رشته‌های تحصیلی و امنیت اجتماعی بی‌مثال افراد زیادی متقاضی تحصیل در این کشور هستند. چنانچه به دنبال اطلاعات کافی در مورد ویزای تحصیلی عمان هستید می‌توانید با کارشناسان ویزای عمان در با من رو تماس بگیرد و فرآیند درخواست ویزای تحصیلی خود را به ما بسپارید.

برچسب‌ها

tagاقامت موقت
tagویزای-عمان
linkedintwitterfacebookinstagramtelegram
Copyright © 2019 bamanro.com