ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا یا Study Permit سندی رسمی است که توسط اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا برای متقاضیان تحصیل در این کشور صادر می‌شود و به آنها این فرصت را خواهد داد تا موقتا‌ً در کانادا اقامت کنند و به تحصیل بپردازند. کلیه دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا به پذیرش تحصیلی نیاز دارند؛ بنابراین افرادی که به هدف تحصیل به کانادا می‌آیند باید پیش از ورود به این کشور برای دریافت پذیرش تحصیلی از یک مرکز آموزشی معتبر و موردتأیید، نامه‌ی پذیرش داشته باشند. در ادامه‌ی این مقاله با پذیرش تحصیلی کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد:

شرایط پذیرش تحصیلی کانادا

مطابق با اعلام وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برای متقاضی تحصیل در کانادا عبارتست از:

 • در یکی از موسسات آموزشی مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا ثبت نام کند و پذیرفته شود. این موسسات مجاز در فهرستی با نام (DLI) از سوی اداره مهاجرت اعلام شده است.
 • متقاضی از بودجه کافی و تمکن مالی قوی برای پرداخت شهریه تحصیل برخوردار باشد و بتواند هزینه‌های زندگی خود و همراهانش در کانادا را تأمین نماید.
 • هیچ گونه سوءپیشینه‌ای نداشته باشد و نامه گواهی سوءپیشنیه خود را ارائه دهد. همچنین در طول مدت اقامتش در کانادا تابع قوانین این کشور باشد.
 • از سلامت کافی برخوردار باشد و معاینات پزشکی موردنیاز سفارت را انجام دهد.
 • افسر پرونده را متقاعد نماید که پس از پایان اعتبار پذیرش تحصیلی‌اش خاک کشور کانادا را ترک خواهد نمود.
مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی

متقاضیان تحصیل در کانادا پیش از آن که برای پذیرش تحصیلی اقدام نمایند باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • نامه پذیرش از موسسات آموزشی تعیین شده

 • موسسه آموزشی مورد تأیید اداره مهاجرت که با درخواست تحصیل متقاضی موافقت نموده است باید برای شخص، نامه‌ی پذیرش ارسال نماید. اصل این نامه به همراه پذیرش تحصیلی متقاضی برای وی ارسال خواهد شد.

 • مدارک هویتی

 • هر متقاضی تحصیل در کانادا و همراهانش باید مدارک هویتی معتبری را در اختیار داشته باشند. گذرنامه معتبر یا هر سند سفری دیگر و ۲ قطعه عکس پاسپورتی جدید از جمله‌ی این مدارک هستند. توجه داشته باشید که نام کامل و تاریخ تولد هر متقاضی باید پشت عکس نوشته شود.

 • مدارک مالی

  متقاضی برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدارکی ارائه دهد که اثبات می‌کند از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی برخوردار است و می‌تواند همراهانی که با خود به کانادا می‌آورد را حمایت مالی نماید. این مدارک می‌تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد:

 • در صورت انتقال پول به کانادا تأییدیه حساب بانکی در کانادا به نام شخص متقاضی

 • گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه مالی معتبر در کانادا

 • مدارک مربوط به دریافت وام تحصیلی از بانک (در صورت وجود)

 • پرینت گردش حساب بانکی متقاضی در ۴ ماه گذشته

 • حواله‌ی بانکی که می‌توان آن را به دلار کانادا تبدیل نمود.

 • مدارک مربوط به داشتن بورسیه تحصیلی یا فاند از یکی از مراکز آموزشی کانادا (در صورت وجود)

علاوه بر این در برخی موارد بر اساس مقطع تحصیلی یا دوره تحصیلی متقاضی برخی مدارک دیگر نیز نیاز است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

 • نامه برنامه تحصیلی

 • در برخی برنامه‌های تحصیلی نیاز است که هدف متقاضی از تحصیل در کانادا کاملاً ترسیم شود. بر اساس این نامه افسر ویزا اهداف متقاضی را بررسی می‌نماید و در مورد موافقت یا عدم موافقت صدور ویزا برای شخص متقاضی تصمیم‌گیری می‌کند. این نامه باید دلایل متقاضی از تحصیل در کانادا را بیان کند و همچنین نشان دهد که متقاضی از وظایف خود به عنوان یک دانشجوی (دانش‌آموز) خارجی در کانادا کاملاً آگاه است.

 • اظهارنامه برخورداری از قیم قانونی

 • اظهارنامه‌ی برخورداری از قیم یا سرپرست قانونی در کانادا برای کودکان زیر ۱۸ سال الزامی است. این اظهارنامه با نام (Custodianship Declaration Form) شناخته می‌شود.

پس از آن که متقاضی برای پذیرش تحصیلی مدارک موردنیاز را تهیه و آماده نمود؛ لازم است نسبت با ثبت اطلاعات بیومتریک خود اقدام نماید. پس از پرداخت هزینه بیومتریک و ارائه درخواست ویزای تحصیلی، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای متقاضی نامه‌ای ارسال می‌نماید. پس از دریافت نامه، متقاضی ۳۰ روز مهلت دارد تا با مراجعه به یکی از دفاتر VAC نسبت به انجام انگشت نگاری و ثبت اطلاعات خود اقدام نماید. مدارک لازم باید کامل و بدون نقص باشند در غیر این صورت به درخواست متقاضی ترتیب اثری داده نخواهد شد. به علاوه در طول بررسی درخواست پذیرش تحصیلی ممکن است از متقاضی بخواهند که در مصاحبه‌ای شرکت کند یا مدارک بیشتری را تهیه و تحویل سفارت دهد.

در طول فرآیند بررسی درخواست پذیرش تحصیلی چنانچه آدرس محل سکونت، شمار تلفن یا دیگر اطلاعات تماس تغییر یافت متقاضی موظف است اطلاعات درخواست خود را آپدیت نماید.

چنانچه با درخواست پذیرش تحصیلی متقاضی موافقت شد از سوی سفارت یک معرفی‌نامه برای متقاضی ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که نباید این نامه را با پذیرش تحصیلی اشتباه گرفت. متقاضی در بدو ورود به کانادا باید این نامه را به افسر مرزی مستقر در فرودگاه تحویل دهد. پس از تحویل این نامه معمولاً برای متقاضی یک ویزای توریستی یا یک ویزای الکترونیک (e TA) صادر می‌شود که با آن می‌تواند به کانادا رفت و آمد داشته باشد.

هزینه و مدت اعتبار پذیرش تحصیلی

هزینه صدور پذیرش تحصیلی ۱۵۰ دلار کانادا است. مدت اعتبار پذیرش تحصیلی به طول مدت دوره تحصیلی متقاضی در کانادا بستگی دارد و ۹۰ روز اضافه‌تر نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود. در این ۹۰ روز متقاضی فرصت دارد تا تدارکات خروج خود از کانادا را فراهم کند یا برای تمدید اقامت خود اقدام نماید. به طور کلی بر اساس شرایط تحصیلی متقاضی، مدت اعتبار پذیرش تحصیلی طبق موارد زیر برای وی صادر می‌شود:

 • چنانچه متقاضی باید دوره‌های پیش نیاز را بگذراند:

  در مواردی که مرکز آموزشی واقع در کانادا از متقاضی می‌خواهد برای دریافت پذیرش تحصیلی دوره‌های پیش نیاز را بگذراند. پذیرش تحصیلی با اعتباری به اندازه طول مدت دوره به علاوه ۱ سال صادر می‌شود. به عنوان مثال چنانچه طول دوره‌ی دروس پیش‌نیاز ۳ ماه باشد برای متقاضی یک پذیرش تحصیلی با اعتبار ۳ماه و یک سال صادر می‌شود. پس از گذارندن پیش‌نیازهای اعلام شده و قبولی در دوره‌ی اصلی لازم است متقاضی به عنوان دانشجو یا دانش‌آموز برای تمدید مدت اقامت خود هر چه سریع‌تر اقدام نماید.

 • چنانچه متقاضی تحصیلات خود را پس از منقضی شدن پذیرش تحصیلی به پایان می‌رساند:

  در مواردی که متقاضی به هر دلیلی نمی‌تواند تحصیلات خود را پیش از انقضای اعتبار پذیرش تحصیلی به پایان برساند باید برای تمدید اقامت خود اقدام نماید. در غیر این صورت مجبور به توقف تحصیل و ترک کانادا خواهد شد.

 • چنانچه متقاضی تحصیلاتش را پیش از انقضای پذیرش تحصیلی به پایان برساند:

  در مواردی که متقاضی زودتر از موعد مقرّر تحصیلات خود را به پایان برساند؛ پذیرش تحصیلی وی تنها ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت و دیگر تاریخ درج شده در نامه‌ی پذیرش تحصیلی مدّنظر قرار نخواهد گرفت.

هزینه تحصیل در کانادا

حداقل هزینه موردنیاز برای شخص متقاضی و همچنین حمایت مالی خانواده‌اش در خارج از استان کبک به شرح زیر است:

متقاضی و افراد همراههزینه یک سال تحصیلی (علاوه بر شهریه)هزینه یک ماه (علاوه بر شهریه)
متقاضی اصلی۱۰۰۰۰ دلار کانادا۸۳۳ دلار کانادا
همراه اصلی۴۰۰۰ دلار کانادا۳۳۳ دلار کانادا
همراهان دیگر (از اعضای خانواده)۳۰۰۰ دلار کانادا۲۵۵ دلار کانادا

همچنین حداقل هزینه موردنیاز برای شخص متقاضی و همچنین حمایت مالی خانواده‌اش در استان کبک به شرح زیر است:

متقاضی و افراد همراههزینه یک سال تحصیلی(علاوه بر شهریه)هزینه یک ماه (علاوه بر شهریه)
متقاضی اصلی۱۱۰۰۰ دلار کانادا۹۱۷دلار کانادا
همراه اصلی(بیشتر از ۱۸ سال)۵۱۰۰ دلار کانادا۴۲۵ دلار کانادا
همراه اصلی(کمتر از ۱۸ سال)۳۸۰۰دلار کانادا۳۱۷دلار کانادا
همراهان دیگر(بالای ۱۸ سال)۵۱۲۵ دلار کانادا۴۲۷ دلار کانادا
همراهان دیگر(کمتر ۱۸ سال)۱۹۰۳ دلار کانادا۱۵۹ دلار کانادا

مسئولیت‌های تحصیلی متقاضی

 

 

مطابق با اطلاعات مندرج در وب‌سایت اداره مهاجرت، هنگام تحصیل در کانادا متقاضی باید مسئولیت‌های زیر را در قبال پیشرفت تحصیلی‌اش بپذیرد:

 • در حین کامل کردن دوره تحصیلی، پیشرفت قابل قبولی داشته باشد.
 • کلیه شرایطی که در پذیرش تحصیلی متقاضی اعلام شده است را به درستی رعایت کند.
 • در صورت رعایت نکردن مفاد مندرج در نامه پذیرش تحصیلی، تحصیل خود در کانادا را متوقف نماید.
 • پس از پایان یافتن اعتبار پذیرش تحصیلی، کانادا را ترک کند.

برای هر متقاضی بسته به ماهیت تحصیلش شرایط متفاوتی در پذیرش تحصیلی‌اش درج خواهد شد. به عنوان مثال در نامه پذیرش تحصیلی متقاضی اعلام شده که آیا اجازه کار در کانادا را خواهد داشت؟ آیا اجازه سفر به نقاط مختلف کانادا را خواهد داشت؟ و اینکه در چه تاریخی اعتبار پذیرش تحصیلی‌اش پایان می‌یابد!

ریجکت پذیرش تحصیلی

چنانچه با درخواست پذیرش تحصیلی متقاضی موافقت نشود برای وی نامه‌ای ارسال خواهد شد که دلایل مردود شدن آن به اطلاع متقاضی خواهد رسید. عمده‌ترین دلایل ریجکت پذیرش تحصیلی عبارتند از:‌

 • مدارک کافی دال بر تمکن مالی و بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی در کانادا و پرداخت هزینه‌ها ارائه نشده‌اید.
 • عدم توانایی در متقاعد نمودن افسر ویزا در رابطه با هدف از تحصیل در کانادا
 • عدم توانایی در متقاعد نمودن افسر ویزا مبنی بر بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان تحصیلات
نکات ورود به کانادا

افسر مرزی مستقر در فرودگاه در بدو ورود با بررسی مدارک متقاضی، ویزای تحصیلی وی را صادر خواهد نمود. مدارک مورد نیاز در بدو ورود به کانادا برای ارائه به افسر مرزی عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • معرفی نامه که اداره ویزا برای متقاضی ارسال نموده است.
 • یک کپی از نامه پذیرش از موسسه آموزشی در کانادا
 • مدارک مالی معتبر
 • ویزای توریستی کانادا یا ویزای الکترونیک کانادا

هنگام ورود به کانادا کلیه مدارک موردنیاز به همراه پول نقد و چک پول مسافرتی خود را در پوشه‌ای همراه خود داشته باشید. این مدارک را به هیچ عنوان در چمدان خود قرار ندهید؛ زیرا مفقود شدن هر یک از این مدارک مانع ورود متقاضی به کانادا خواهد شد.

پس از بررسی مدارک توسط افسر مرزی پاسپورت متقاضی توسط وی مهر می‌شود و مدت زمانی که متقاضی اجازه اقامت در کانادا را خواهد داشت به اطلاع متقاضی خواهد رسید. به عبارت بهتر این افسر مرزی فرودگاه است که تصمیم می‌گیرد ویزای تحصیلی متقاضی چه مدت زمانی اعتبار داشته باشد. نکته‌ی مهم در این است که غالباً‌ مدت زمان ویزا با مدت زمان تحصیل مطابقت دارد.

نکات مهم پذیرش تحصیلی کانادا
 • چنانچه متقاضی با خود بیش از ۱۰۰۰۰ دلار به همراه دارد باید به افسر مستقر در فرودگاه اطلاع دهد. در غیر این صورت متقاضی با جریمه مواجه خواهد شد.
 • دولت کانادا هزینه‌های درمانی دانشجویان و دانش‌آموزان بین المللی را تقبل نخواهد نمود. بنابراین هر متقاضی تحصیل در کانادا باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
 • چنانچه متقاضی در کانادا به صورت پاره وقت مشغول به تحصیل باشد واجد شرایط ثبت نام و شرکت در برنامه‌ی اقامت پس از تحصیل کانادا (PGWP) نخواهد بود.
اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

با توجه به حجم بالای متقاضیان دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها، مجموعه بامن‌رو آماده‌ی اخذ پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پذیرش تحصیلی کانادا با کارشناسان دپارتمان اخذ ویزا در با‌من‌رو تماس بگیرید.