مطالب مفید

ویزاهای معتبر برای اخذ ویزای کانادا

هر چند بر اساس اطلاعات مندرج در وب سایت رسمی سفارت کانادا به اهمیت وجود ویزاهای معتبر در پاسپورت متقاضی هیچ اشاره‌ای نشده و هیچ الزامی برای آن در نظر گرفته نشده است؛ اما تجربه ثابت کرده الصاق برچسب ویزای شینگن، ویزای آمریکا، ویزای انگلیس، ویزای استرالیا و ویزای ژاپن اعتبار ویژه‌ای به پاسپورت متقاضی می‌بخشد و افسر پرونده را متقاعد می‌کند که متقاضی ویزای کشور کانادا از سابقه سفر مناسبی برخواردار است؛ بنابراین متقاضی اهل سفر است و پیش از پایان مهلت اعتبار ویزا به کشور خویش بازخواهد گشت.

عوامل موثر در اخذ ویزای کانادا

به طور کلی مجموعه‌ای از عوامل در موفقیت دریافت ویزای کانادا تأثیرگذار هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

 • سابقه سفر مناسب

 • تمکن مالی مناسب

 • برنامه سفر دقیق

 • داشتن دعوتنامه

 • سابقه بیمه شغلی مناسب

 • پیوندهای خانوادگی قوی در کشور مبدأ

 • تکمیل دقیق فرم درخواست ویزا

 • متقاعد شدن افسر مهاجرت با وجود مدارک کافی

اجازه کار و تحصیل با ویزای توریستی کانادا

دارندگان ویزای توریستی کانادا اجازه‌ی کار و تحصیل در این کشور را نخواهند داشت. در صورت درخواست، متقاضی می‌تواند با مراجعه به اداره مهاجرت کانادا نوع ویزای خود را تغییر دهد یا برای ویزای تحصیلی یا ویزای کار به طور جداگانه اقدام کند.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ویزای تحصیلی

در حقیقت یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور می‌باشد. دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی متعددی را فراهم نموده که متقاضیان پس از پایان تحصیلات می‌توانند با پیدا کردن کار برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

SIN Number کانادا چیست؟

هر شخص تازه‌وارد به کانادا ملزم به دریافت یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر به فرد است. برای آن‌ که متقاضی اجازه استخدام در کانادا را پیدا کند یا بتواند از خدمات مختلف دولتی استفاده کند نیاز به دریافت شماره تأمین اجتماعی دارد که به آن Social Insurance Number یا SIN Number گفته می‌شود. این شماره در واقع کد ملی کانادا است و به کلیه افراد از جمله دارندگان کارت اقامت دائم، دارندگان Work Permit و Study Permit و همراهان آن اعطاء می‌شود. هر شخص مهاجر یا شهروند کانادا باید این شماره‌ی۹ رقمی را داشته باشد. دریافت این شماره بسیار حائز اهمیت است و جز اولین کارهای مهمی است که در اولین روزهای اقامت در کانادا باید انجام شود.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تولد فرزند

کشور کانادا یکی از معدود کشورهایی است که بر اساس قانون خاک (و نه قانون خون) به فرزند متولد شده در این کشور تابعیت و پاسپورت اعطاء می­‌کند. قانون تولد فرزند در کانادا بر این اصل استوار است که چنانچه هر کودکی در خاک کانادا متولد شود می‌تواند از قانون خاک استفاده نماید و پاسپورت کانادایی دریافت کند. پاسپورت کانادایی یکی از پاسپورت‌­های معتبر در جهان است؛ بنابراین فرد در طول زندگی­‌اش می‌­تواند به بسیاری از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کند و از حقوق شهروندی کانادا بهره‌مند گردد. اما دریافت پاسپورت برای فرزند؛ امتیاز ویژه‌ای برای اقامت والدین به همراه نخواهد داشت؛ مگر زمانی که والدین وارد یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا شوند و از این موضوع برای تسهیل روند اقامت و افزایش شانس مهاجرت استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله تخصصی تولد فرزند در کانادا مراجعه نمایید.

افترلندیگ یا خدمات پس از ورود به کانادا

خدمات پس از ورود به کشور مقصد یا افترلندینگ به مجموعه خدماتی گفته می‌شود که توسط برخی از شرکت‌های گردشگری به منظور هموار سازی راه پیش‌روی مهاجران و مسافران قانونی از اولین لحظات ورود به خاک کشور مقصد ارائه می‌شود. خدمات پس از ورود به کانادا از جمله خدمات نو پا در عرصه‌ی گردشگری برون مرزی محسوب می‌شود و هلدینگ گردشگری با من رو به عنوان یکی از پیشگامان این حوزه روند اقامت و اسکان ایرانیان در کانادا را به خوبی فراهم نموده است.

از مهمترین خدمات افترلندینگ در مجموعه با من رو می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • اجاره آپارتمان در کانادا
 • استقبال در فرودگاه
 • ترنسفر فرودگاهی
 • افتتاح حساب بانکی
 • تورهای آشنایی با شهر

توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر به مقاله تخصصی خدمات پس از ورود به کانادا مراجعه نمایید و کلیه خدمات ارائه شده در آن را مطالعه فرمایید.

انگشت‌ نگاری ویزای کانادا

بهترین روش درخواست ویزای کانادا توسط وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا درخواست آنلاین اعلام شده است. در این روش متقاضی با مراجعه به وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا می‌­تواند فرم درخواست آنلاین ویزای کانادا را تکمیل کند و پس از بررسی­‌های اولیه، نامه‌ انگشت‌نگاری به ایمیل متقاضی ارسال می‌شود. پس از آن متقاضی با در اختیار داشتن نامه انگشت‌­نگاری و مدارک لازم به یکی از دفاتر VACوابسته به سفارت کانادا، مراجعه می­‌نماید. متقاضیان دریافت ویزای توریستی هنگام ثبت‌نام ملزم به پرداخت ۱۰۰ دلار کانادا برای رسیدگی پرونده و صدور ویزا و ۸۵ دلار کانادا برای فرآیند انگشت‌نگاری می‌باشند. تعیین وقت سفارت کانادا برای گرفتن وقت ملاقات و انگشت نگاری از طریق کلیه دفاتر VAC در سرتاسر دنیا امکان‌پذیر است. این مسئله کاملاً به تصمیم متقاضی و امکان سفر به آن کشور بستگی دارد؛ اما شهروندان ایرانی معمولاً برای کاهش هزینه‌ها و تسهیل در سفر معمولاً به کشورهای همجوار ایران سفر می‌کنند.

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا

اعتبار ویزای توریستی کانادا به طور کلی ۱۰ سال می‌باشد که برای هر ملیتی تا پایان مدت اعتبار پاسپورت فرد صادر می‌گردد. از آن جایی که اعتبار پاسپورت ایرانی ۵ سال است ویزای توریستی کانادا نیز برای متقاضیان ایرانی حداکثر دارای ۵ سال اعتبار است. توجه داشته باشید نوع ویزای توریستی کانادا (یک بار ورود یا چندبار ورود) در سفارت این کشور توسط افسر مهاجرت تعیین و تأیید می‌­شود؛ امّا در نهایت افسر مرزی مستقر در فرودگا­ه­‌های کانادا و در هنگام ورود فرد متقاضی به این کشور، مدت اعتبار ویزای کانادای وی را تعیین خواهد نمود.

ویزای تضمینی کانادا چیست؟

ویزای تضمینی کانادا، با عنوان و مفهومی که در بین ایرانیان و در حوزه خدمات ویزا در ایران رایج شده است؛ به هیچ عنوان وجود ندارد. بدین معنا که لفظ ویزای تضمینی کانادا کاملاً ابداعی است و وجهه‌­ی بین‌­المللی یا قانونی ندارد. بنابراین توجه فرمایید که ویزا شدن یا ریجکت شدن متقاضی را هیچ آژانس یا شرکتی نمی­‌تواند تضمین نماید. در نتیجه هیچ کارگزار، آژانس یا شرکتی که امور مربوط به خدمات ویزای کانادا را انجام می‌دهند؛ هیچ گونه اختیاری در رابطه با ویزا شدن و یا ریجکت شدن مسافر نخواهد داشت و تصمیم گیرنده اصلی اعطای ویزا، افسر کنسولی مهاجرت خواهد بود.

مزیتهای اجاره آپارتمان در کانادا

ایرانیانی که تجربه اقامت در کانادا و دیگر کشورها را دارند به خوبی می‌­دانند که در بدو ورود به این کشور نیاز به یک محل مناسب برای سکونت خواهند داشت. از همین روی بسیاری از مسافران ایرانی ترجیح می‌­دهند پیش از رسیدن به کانادا، خانه­‌ای مطابق با نیاز و سلیقه خود اجاره نمایند و مدت اقامتشان را بدون دردسر در آنجا آغاز نمایند. اجاره آپارتمان در کانادا پیش از ورود به این کشور مزیت­‌های بسیاری به همراه دارد:

 • مسافر یک واحد مستقل با امکانات مناسب مطابق با بودجه و نیازش در اختیار خواهد داشت.
 • سرگردانی در انتخاب محل اسکان مناسب را پس از ورود به کانادا تجربه نخواهند کرد و پس از ورود می‌توانند خستگی و استرس ناشی از سفری طولانی را برطرف نمایند.
 • امکان استفاده از یک آپارتمان برای خانواده­‌های پرجمعیت یا گروه­‌های چندنفره‌­ای که با هم به کانادا سفر نموده­‌اند وجود دارد.
 • هزینه اجاره یک واحد مسکونی (اتاق،آپارتمان و ...) در مقایسه با هزینه اقامت در هتل‌­های کانادا آن هم با توجه به نوسانات ارزی کشور، بسیار مقرون به صرفه‌­تر است.
فرم DS-160 چیست؟

فرم DS-160 برای ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرم شامل اطلاعات شخصی متقاضی و اولین مرحله برای سنجش صلاحیت متقاضی در سفارت ایالات متحده آمریکا می‌باشد. کلیه متقاضیانی که تمایل به دریافت ویزای غیرمهاجرتی آمریکا دارند باید فرم DS-160 را پیش از وقت مصاحبه‌ی خود تکمیل نمایند و شماره تأییدیه آن را در روز مصاحبه به سفارت آمریکا ارائه کنند.

اعتبار ویزای توریستی آمریکا

اگر افسر کنسولی تصمیم به صدور ویزای توریستی برای متقاضی نماید، ظرف ۳ روز کاری این اتفاق خواهد افتاد؛ ولی در صورتی که نیاز به بررسی‌­های بیشتر باشد این پروسه تقریباً تا ۶ ماه به طول خواهد انجامید. مدت زمان اعتبار ویزای توریستی آمریکا ۶ ماه است؛ بدین معنی که ویزای توریستی شما از زمان صدور تا پایان آن دارای ۶ ماه اعتبار خواهد بود. این ویزا همچون ویزای شینگن به سه صورت ویزای سینگل، دابل و مالتی برای متقاضیان صادر می­‌شود.

با ویزای سینگل تنها یک بار اجازه ورود به خاک آمریکا و اقامت در این کشور را دارید و به محض خروج از آمریکا ویزای شما باطل خواهد شد؛ ولو این که تنها یک روز در این کشور اقامت داشته‌­اید. با ویزای دابل دو بار اجازه ورود به آمریکا را خواهید داشت؛ امّا با ویزای مالتی می‌­توانید طی ۶ ماه چندین بار به خاک آمریکا وارد شوید و در آن اقامت نمایید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

روند بررسی درخواست برای صدور ویزا از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا حداکثر تا ۳۰ روز پس از ارائه درخواست به طول می‌­انجامد. لیکن در برخی شرایط ویژه که نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد فرآیند اداری تا ۶۰ روز نیز ادامه می‌­یابد. زمان بررسی هر پرونده بسته به ضرورت و شرایط خاص آن متغیّر و متفاوت است به همین خاطر توصیه می‌­شود متقاضیان ۹۰ روز صبر نمایند.

ویزای F1 چیست؟

ویزای غیرمهاجرتی F-1 متداول‌­ترین و محبوب­ترین ویزای تحصیلی آمریکا محسوب می‌­شود. این ویزا شامل افرادی می‌شود که قصد ادامه‌ی تحصیل در آمریکا را دارند و یا تمایل به یادگیری زبان انگلیسی دارند. ویزای F-1 برای دوره‌های تحصیلی بیش از ۶ ماه صادر می‌­شود و مدت زمان اعتبار آن به مدت زمان مقطع تحصیلی متقاضی بستگی دارد. دانشجویان خارجی می­‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود، درخواست ویزای F-2 بدهند. این ویزا هیچ گونه استفاده‌ی دوگانه‌ای ندارد؛ بدین معنا که متقاضی نمی‌تواند هم به هدف تحصیل و هم به هدف مهاجرت به آمریکا سفر نماید.

مصاحبه ویزای آمریکا به زبان فارسی

در صورتی که متقاضی فارسی زبان به زبان انگلیسی تسلط ندارد؛ جای هیچ نگرانی نیست. در سفارت کشورهای همجوار ایران از جمله امارات، ارمنستان و ترکیه افسرهای صدور ویزا به زبان فارسی با متقاضیان ایرانی مصاحبه خواهند نمود.

تفاوت ویزای نامزدی و ویزای ازدواج آمریکا

این دو ویزا دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی هستند. یکی از مهم­ترین تفاوت­‌های ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا این است که ویزای نامزدی تنها برای شهروندان آمریکایی و برای نامزد خارجی آنان قابل درخواست است. در حالی که دریافت ویزای ازدواج آمریکا علاوه بر شهروندان آمریکایی برای افرادی که اقامت موقت یا گرین کارت دارند امکان‌­پذیر و قابل استفاده می‌­باشد. همچنین ویزای ازدواج آمریکا یک ویزای مهاجرتی است و به محض حضور همسر در خاک این کشور، امکان دریافت گرین کارت برای وی وجود دارد. در صورتی که ویزای نامزدی تنها برای شهروندان آمریکایی قابل استفاده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقالات تخصصی ویزای ازدواج آمریکا و ویزای نامزدی آمریکا مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز تعیین وقت سفارت آمریکا

منظور از مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا، مدارکی است که متقاضی پس از ثبت‌­نام آنلاین و تکمیل فرم‌­های مربوطه در روز تعیین شده باید به همراه خود داشته باشد. این مدارک عبارتند از:

 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • اسکن عکس جدید در قطع ۵*۵ به صورت تمام رخ با پس زمینه سفید
 • فرم تکمیل شده DS-160 به زبان فارسی یا صفحه تأییدیه تکمیل فرم DS-160به زبان انگلیسی
 • آدرس ایمیل معتبر و شماره تلفن مسافر
 • اسکن از صفحه ویزا در صورت داشتن ویزای ایالات متحده آمریکا در گذشته
ویزای شینگن چیست؟

حوزه شینگن شامل۲۶ کشور اروپایی است که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده است. ویزای شینگن سند صادرشده توسط مقامات مربوطه به حزب علاقه‌­مند برای بازدید و یا سفر به و در منطقه شینگن است.

کشورهای عضو پیمان شینگن

آلمان، اتریش، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، استونی، بلژیک، پرتغال، جمهوری چک، دانمارک، سوئد، سوئیس، فرانسه، فنلاند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، لهستان، لیختن­اشتاین، مالت، مجارستان، نروژ، هلند

انواع ویزای شینگن

هدف و ماهیت سفر بر نوع ویزای شینگن تأثیرگذار است و سفارت‌خانه‌ها بر این اساس سه نوع ویزا برای متقاضیان صادر می‌کنند:

 • ویزای عادی یا ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visa) که مجوز ورود، سفر و اقامت به کشورهای شینگن را هر ۶ ماه یک بار و به مدت حداکثر ۹۰ روز برای متقاضی امکان‌­پذیر می­‌نماید.
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌­ای (LTV) که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و تحت شرایطی از پیش تعریف شده صادر می­‌شود. این ویزا به فرد اجازه می‌­دهد تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده است (یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شینگن) تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شینگن را نخواهند داشت.
 • ویزای ملی شینگن (National Visas) برای متقاضیانی صادر می‌­شود که هدفشان از سفر به یکی از کشورهای منطقه شینگن تحصیل، کار و یا اقامت دائم خواهد بود.
چه افرادی به ویزای شینگن احتیاج دارند؟

شهروندان کشورهای عضو غیر شینگن به منظور ورود به حوزه‌­ی شینگن ملزم هستند که ویزای شینگن را تهیه کنند. در این مورد بعضی کشورها از این امر مستثنی هستند؛ امّا برای ایرانیان ویزای شینگن الزامی است.

مدت زمان صدور ویزای شینگن

به طور کلی فرآیند بررسی و تأیید مدارک در سفارت‌ها حداکثر ۴۸ ساعت زمان نیاز دارند؛ هرچند متقاضی معمولاً ۱۴ روز کاری باید به انتظار پاسخ تأییدیه ویزای خود باشد. این روند در کشورهای سخت‌گیر تا ۳۰ روز نیز به طول می‌انجامد.

تفاوت ویزای شینگن یک بار ورود و مولتیپل

ویزای یک بار ورود همان‌طور که از نامش پیداست به متقاضی این امکان را می‌دهد که در یک بازه زمانی مشخص فقط یک بار وارد حوزه‌ی شینگن شود و به محض خروج از آن، اعتبار ویزا پایان می‌یابد؛ بنابراین ورود دوباره به منطقه‌ی شینگن مجاز نیست حتی اگر محدودیت زمانی ویزا تمام نشده باشد. در ویزای چندبار ورود تا زمان پایان اعتبار ویزا می‌توان به این منطقه وارد یا از آن خارج شد.

اعتبار ویزای شینگن چند روز است؟

نوع ویزای شینگن مدت اعتبار ویزا را تعیین می‌کند. بنابراین بسته به نوع ویزایی که متقاضی درخواست می‌دهد مدت اعتبار ویزای شینگن از سوی سفارت مشخص خواهد شد. اما به طور کلی اعتبار انواع ویزای شینگن از یک قاعده‌ی یکسان در کلیه کشورهای حوزه شینگن تبعیت می‌کنند که به شرح زیر آمده است:

 • ویزای یک بار ورود شینگن ۳۰ روز اعتبار دارد.
 • ویزای چندبار ورود شینگن ۵ سال اعتبار دارند.
 • ویزای تحصیلی شینگن نیز تا پایان زمان تحصیلات اعتبار دارد.
فرم درخواست ویزای شینگن

اولین مرحله برای تعیین وقت سفارت و درخواست ویزای شینگن؛ تکمیل فرم درخواست است که باید از سفارت کشور مورد نظر به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت شود. هر چند این فرم فرمت یکسانی دارد؛ اما بهتر است فرم را از سفارتخانه کشوری دریافت نمایید که قصد سفر به آن را دارید. همچنین فرم درخواست ویزا می‌تواند به صورت دست‌نویس یا تایپی تکمیل شود و هیچ گزینه‌ نباید ای خالی باشد.

بیمه مسافرتی ویزای شینگن

کلیه افرادی که قصد دارند برای محدوده‌ی زمانی مشخصی به کشورهای شینگن سفر کنند باید تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار گیرند. در حقیقت سفارت‌ کشورهای حوزه شینگن، صدور ویزا برای مسافر را منوط به داشتن بیمه مسافرتی می‌دانند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله اختصاصی بیمه مسافرتی مراجعه کنید.