اقامت دائم کانادا از طریق Express Entry

عبارت Express Entry واژه­‌ای نوظهور در حیطه­‌ی مهاجرت به کانادا است و ترجمه تحت­‌اللفظی این عبارت ورود سریع می‌­باشد. در این روش متقاضیان از طریق کار و تخصص موردنیاز در کانادا می‌­توانند به این کشور مهاجرت نمایند. هدف از برنامه Express Entry گلچین کارگران و افراد متخصصی است که با تکیه بر مهارت­‌ها و توانایی­‌هایشان در جهت اقتصاد کانادا گام بر می­‌دارند و به کارفرمایان کانادایی این امکان را می‌دهند تا بتوانند نیروی کار خود را از طریق افراد متخصص کاندید شده در اکسپرس انتری انتخاب نمایند.نکته قابل توجه این که Express Entry برنامه مهاجرتی در نظر گرفته نمی‌­شود و تنها روشی نوین برای انتخاب و گلچین افرادی است که دارای بالاترین امتیاز از میان خیل متقاضیان مهاجرت به کانادا هستند و می‌توانند پاسخگوی نیاز بازار کار کانادا باشند.

مراحل اقدام برای برنامه Express Entry

متقاضیان برای ثبت­‌نام در این برنامه دو مرحله کلی را پیش رو دارند:

 • مرحله اول: تکمیل فرم Express Entry

  ثبت‌­نام در برنامه Express Entry به صورت آنلاین انجام می­‌پذیرد و به منظور تسریع بررسی پرونده­‌های مهاجرتی مختص نیروهای متخصص معرفی شده است. در این روش متقاضیان با ایجاد یک پروفایل شخصی کلیه اطلاعات مربوط به سوابق شغلی، تحصیلی، مهارت­‌های زبان انگلیسی یا فرانسه، اطلاعات خانوادگی و .... را وارد می­‌نماید. در واقع اطلاعات خواسته شده، تمایل متقاضی برای شرکت در این برنامه را نشان می‌­دهد. اطلاعاتی که متقاضی ثبت می‌­نماید؛ معیارهایی هستند که افراد بر مبنای آن امتیاز دریافت می­‌کنند. سپس تمامی این افراد وارد مرحله‌ی استخر (Pool of Candidates) می‌­شوند؛ استخر اصطلاحی است که دولت فدرال کانادا مورد استفاده قرار می‌­دهد. در این مرحله­ پایش اطلاعات متقاضیان و امتیازبندی (Ranking) آنها صورت می­‌گیرد و در نهایت افرادی انتخاب می‌­­شوند که بالاترین امتیاز و بیشترین مطابقت را با نیازهای بازار کار کانادا خواهند داشت.

در این مرحله وارد کردن اطلاعات دقیق بسیار حساس است؛ زیرا عدم صحت اطلاعات در برخی موارد امکان اقدام برای مهاجرت به کانادا را از متقاضی سلب می­­­‌نماید.

 • مرحله دوم: دعوت از متقاضی برای دریافت اقامت دائم کانادا

  در مراحل بعدی متقاضیان مهاجرت بر اساس امتیازات کسب شده به صورت هدفمند از سوی دولت کانادا برگزیده می­‌شوند و افرادی که امتیاز بیشتری دریافت نمایند؛ موفق به دریافت دعوتنامه (Invitation) خواهند شد. خبر خوب این است که در این برنامه تاکنون افراد بسیاری موفق به دریافت دعوتنامه شده‌­اند. این دعوتنامه از سوی اداره مهاجرت کانادا برای متقاضیانی صادر می­‌شود که امتیاز بالایی کسب نموده باشند. این که چه امتیازی برای صدور دعوتنامه توسط سیستم مناسب است چندان روشن نیست، ولی واضح است که این سیستم از عملکردی بسیار رقابتی برخوردار می­‌باشد. پس از دریافت دعوتنامه، متقاضی باید طی ۶۰ روز درخواست آنلاین خود را برای اقامت دائم ثبت نماید. از این تاریخ تا مدت ۶ ماه اداره مهاجرت کانادا به درخواست متقاضی پاسخ خواهد داد.

   

متقاضیانی که پیشنهاد کاری معتبر و یا دعوتنامه‌­های کاری استانی در اختیار داشته باشند؛ غالباً ۶۰۰ امتیاز اضافه دریافت می­‌کنند. این امتیاز در بسیاری از موارد باعث تسریع در رسیدگی به پرونده و انتخاب آنها خواهد شد. این دسته از متقاضیان شانس آن را دارند که ظرف مدت زمان ۶ ماه ویزای خود را دریافت و برای اقامت دائم اقدام ­‌نمایند.

برنامه­‌های Express Entry

Express Entry شامل چند برنامه اقتصادی مهاجرتی به شرح زیر است:

 • برنامه نیروی متخصص فدرالی (Federal Skilled Worker Program)
 • برنامه کارگر ماهر مشاغل فنی (Federal Skilled Trades Program)
 • تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)
 • همچنین کلیه استان­‌ها و مناطق کانادا می‌­توانند به منظور برآورده ساختن نیازهای بازار کار خود از طریق برنامه نامزد ناحیه­‌ای (Provincial Nominee Program) متقاضیان برنامه Express Entry را جذب نمایند.
برنامه نیروی متخصص فدرال

برنامه نیروی متخصص فدرال (به صورت مخفف FSWP) به کارگران حرفه­‌ای که تجربه کار در خارج از کانادا را دارند اختصاص می‌­یابد. این سیستم بر اساس میزان تحصیلات، تجربه کاری، دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی و ... کارگران ماهر را برای اقامت دائم کانادا گلچین می­‌کند. مجموع امتیاز فاکتورهایی که متقاضی باید کسب کند ۱۰۰ امتیاز است. چنانچه متقاضی بتواند حداقل ۶۷ امتیاز را کسب نماد واجد شرایط تشکیل پروفایل در اکسپرس انتری خواهد بود.

مهارت‌های لازم برای نیروی متخصص فدارل و امتیازبندی آنها به ترتیب زیر آمده است:

 • دانش زبان: حداکثر ۲۸ امتیاز
 • میزان تحصیلات: حداکثر ۲۵ امتیاز
 • تجربه کاری: حداکثر ۱۵ امتیاز
 • سن متقاضی: حداکثر ۱۲ امتیاز
 • داشتن پیشنهاد کاری: حداکثر ۱۰ امتیاز
 • سازگاری با محیط: حداکثر ۱۰ امتیاز

در این برنامه علاوه بر فاکتورهایی که ذکر شد میزان توان مالی و عدم ممنوعیت متقاضی برای اقامت در کانادا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. چنانچه متقاضیان شرایط لازم را داشته باشند پس از پذیرفته شدن در مدت زمان ۶ ماه، وارد خاک کانادا خواهند شد. تحت سیستم امتیازبندی Express Entry سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا شرایط متقاضیانی که برای اقامت دائم کانادا اقدام کرده‌­اند را بر اساس اطلاعاتی که در پروفایل آنلاین وارد شده بررسی کرده و از افرادی که صلاحیت کافی داشته باشند دعوت به عمل می‌­آید.

نیروهای متخصص ماهری که تمایل دارند در استان کبک اقامت کنند باید تحت برنامه کارگران ماهر که از سوی استان کبک، انتخاب و برگزیده می‌شوند. توجه نمایید که اداره مهاجرت استان کبک خود مستقیما‌ً و مستقلاً کارگران ماهر متقاضی را انتخاب می­‌نماید.

برنامه کارگر ماهر مشاغل فنی

برنامه کارگران ماهر مشاغل فنی به منظور تأمین نیروی کار در بسیاری از مشاغل فنی و حرفه­‌ای موردنیاز در بازار کانادا ایجاد شده است. این برنامه مناسب کارگران مشاغل خاصی است که از لحاظ تخصص شغلی و سابقه کاری واجدشرایط مهاجرت و اقامت دائم کانادا هستند. این برنامه‌ی پرطرفدار به اشخاصی که در زمینه‌ا‌ی، دارای تخصصی فنی و حرفه‌­ای هستند این امکان را می‌دهد که مجوز مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم را به دست بیاورند.

شرایط موردنیاز برای شرکت در برنامه کارگران ماهر مشاغل فنی عبارتند از:

 • حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت در زمینه­‌های فنی طی پنج سال اخیر
 • داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • اثبات توانایی­‌ها، مهارت و تجربه کاری در مشاغل فنی
 • اثبات تمکن مالی برای ورود به برنامه کارگران ماهر مشاغل فنی
 • بهتر است متقاضی پیشنهاد کار تمام وقت از کارفرمایی کانادایی داشته باشد یا دارای مدرک صلاحیت در کار فنی از یکی از مقامات نواحی یا استان­‌های کانادا باشد.

در برنامه‌ی مهاجرتی کارگر ماهر مشاغل فنی میزان تحصیلات مدّنظر نخواهد بود. هرچند متقاضیان برای ارتقای رتبه‌ی خود در برنامه اکسپرس انتری می‌توانند مدارک تحصیلی خود را نیز اعلام نمایند.

همچنین گروه‌های شغلی که می‌توانند در برنامه کارگر مشاغل فنی شرکت کنند بر اساس میزان تقاضای بازار کار کانادا به شرح زیر است:

 • گروه مشاغل صنعتی، ساخت و ساز و برق
 • گروه مشاغل بهره‌برداری و نگهداری تجهیزات صنعتی
 • سوپروایزها و تکنسین‌های فعال در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و صنایع وابسته
 • اپراتورها و ناظرین بخش‌ فرآوری و تولید کارخانجات
 • سرآشپزها و آشپزها
 • نانوایان و قصاب‌ها

هرچند وب سایت اداره مهاجرت کانادا اعلام نموده که در مرحله ساخت پروفایل نیازی به آپلود مدارک متقاضیان نیست،‌ اما در مراحل بعدی متقاضیان ملزم به ارائه این مدارک هستند: گذرنامه معتبر، نمره تست زبان، مدارک تحصیلی، نامه پیشنهاد کار (در صورت وجود)، مدارک مالی، گواهی عدم سوءپیشینه، انجام آزمایشات پزشکی

اقامت دائم از طریق تجربه کانادایی

مهاجرت از طریق برنامه تجربه کانادایی (به صورت مخفف CEC) مختص متقاضیانی طراحی شده است که تجربه کار در کشور کانادا را داشته‌­اند و از این طریق می‌­توانند برای خود و خانواده خود نسبت به دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. دو گروه می‌­توانند از طریق برنامه تجربه کانادایی درخواست اقامت دائم کانادا را بدهند:

 • شاغلین خارجی دارای اقامت موقت (افرادی که تجربه کار در کانادا را داشته­­‌اند.)
 • فارغ‌­التحصیلان بین­‌المللی که در دوره Post Graduate Work Permit هستند.

  این دو گروه می‌­توانند در مدت زمانی که در کانادا مشغول به کار هستند یا حداکثر پس از یک سال ترک کار در این کشور برای برنامه تجربه کانادایی اقدام نمایند.توجه داشته باشید که گروه تجربه‌­ی کانادایی از سیستم امتیازدهی استفاده نمی­‌کند و اگر نیازهای حداقلی که برای این برنامه در نظر گرفته شده است؛ برآورده شوند درخواست متقاضی غالباً‌ پذیرفته خواهد شد. در این برنامه اثبات میزان درآمد و داشتن تحصیلات جزء موارد الزامی محسوب نمی‌شوند.

شرایط لازم برای اقامت دائم کانادا از طریق تجربه کانادایی

 • حداقل یک سال تجربه کار مجاز و قانونی در کانادا در سه سال گذشته
 • هر گونه الزام برای داشتن تحصیلات عالی در این برنامه وجود ندارد.
 • قصد زندگی و اقامت در استان کبک را نداشته باشد.
 • مهارت نسبی در زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد.
 • شخص متقاضی هنگام ثبت درخواست خود برای مهاجرت از این طریق می‌تواند خارج از کانادا حضور داشته باشد.
 • ممنوعیت قانونی برای ورود به کانادا را نداشته باشد.
مهاجرت استانی کانادا

برنامه‌ه­ای مهاجرت استانی کانادا از جمله رو‌‌‌‌ش‌­های سریع و محبوب برای اخذ اقامت دائم کانادا است. مطابق با قرارداهای مهاجرتی که میان سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) و استان­‌های این کشور منعقد شده است؛ هر یک از استان­‌های این کشور می­‌توانند نسبت به گلچین مهاجر برای کار و اقامت در استان موردنظر در قالب برنامه نامزد ناحیه‌­ای (Provincial Nominee Program ) اقدام نمایند. استان­‌ها و مناطق کانادا می‌­توانند در این برنامه؛ علاوه بر گلچین مهاجرین از طریق سیستم ثبت درخواست کاغذی، متقاضیان را از طریق بانک اطلاعاتی ثبت شده در سیستم Express Entry گزینش و انتخاب نمایند. نکته جالب توجه این که استان­‌ها و مناطق کانادا از طریق یک سیستم اختصاصی مستقیماً به برنامه Express Entry دسترسی دارند واین فرصت را دارند تا از بانک اطلاعاتی موجود، متقاضیان واجدشرایط را انتخاب کنند. در قالب این برنامه‌ی کاربردی، ابتدا استان­‌ها بر اساس قوانین Express Entry متقاضیان را به عنوان نامزد واجدشرایط اخذ اقامت دائم کانادا به دولت فدرال کانادا معرفی می­‌کنند و پس از بررسی­‌های دولت فدرال در صورت داشتن صلاحیت‌های لازم به متقاضی اجازه اقامت دائم داده می‌شود. افرادی که تمایل دارند از این طریق مهاجرت نمایند در گروه‌های زیر جای می‌گیرند:

 • افرادی با مهارت‌ها، تحصیلات و یا تجربه‌های کاری خاصی که بسیار موردنیاز بازار کار برخی از استان‌های کانادا می‌باشند.

 • افرادی که تمایل دارند در استان خاصی اقامت داشته باشند.

 • افرادی که قصد دارند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

حتماً به این مسئله توجه داشته باشید که هر استان می‌تواند قشر خاصی را برای برنامه نامزد ناحیه‌ای هدف قرار دهد و در نهایت از میان آنها افراد واجد شرایط را دعوت نماید. به عنوان مثال ممکن است هر استان تنها یکی از گروه‌های دانشجویان، تجار یا کارگران ماهر را در برنامه نامزد ناحیه‌ای به عنوان گروه هدف خود انتخاب کند.

استان کبک به دلیل داشتن امتیازات ویژه از برنامه مهاجرت استانی پیروی نمی‌­نماید؛ بلکه با در اختیار داشتن امتیازات مهاجرتی بیشتری می‌­تواند اقدام به جذب مهاجر از طریق برنامه‌های متنوع دیگر نماید.

مراحل ثبت‌نام برای مهاجرت استانی کانادا

همان طور که پیش از این گفته شد متقاضیان می‌توانند از دو طریق نسبت به ثبت درخواست خود برای مهاجرت از طریق نامزد ناحیه‌ای اقدام نمایند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت: روند ثبت‌نام کاغذی (Paper-based Process)

 • ابتدا باید استان موردنظر خود را انتخاب نمایید و بررسی نمایید که جزء گروه هدف این استان قرار دارید یا خیر!
 • در این مرحله باید کلیه شرایط مهاجرت به استان موردنظر را بررسی کنید و مدارک لازم آن را تهیه نمایید.
 • چنانچه واجد شرایط هستید و توانستید نامزد این برنامه شوید باید جهت دریافت اقامت دائم این کشور درخواست خود را به صورت دستی (کاغذی) به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تحویل دهید.
 • فارغ از این که قصد اقامت در کدام استان را دارید باید آزمایشات پزشکی لازم را انجام دهید ونتیجه‌‌اش را به همراه گواهی سوءپیشنه‌ی خود به اداره مهاجرت تحویل دهید.

توجه داشته باشید که فرآیند بررسی درخواست در ثبت نام کاغذی نسبت به برنامه‌ی اکسپرس اینتری به زمان بیشتری نیاز دارد.

روند ثبت‌نام نامزد ناحیه‌ای در Express Entry ثبت‌نام نامزد ناحیه‌ای از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry) به صورت آنلاین انجام می‌گیرد و به دور روش می‌توان در آن برای مهاجرت استانی کانادا ثبت درخواست کرد:

 • شما با استان موردنظر تماس می‌گیرید و تحت برنامه‌ی اکسپرس اینتری برای نامزد شدن، درخواست خود را ثبت می‌کنید. چنانچه استان موردنظر با نامزدی شما موافقت نمود می‌توانید در صفحه‌ی اکسپرس اینتری یک پروفایل ایجاد کنید یا پروفایل قبلی خود را آپدیت نمایید.
 • شما یک پروفایل اکسپرس اینتری (Express Entry) ایجاد می‌کنید و در آن استان یا استان‌های مدنظر خود را مشخص می‌نمایید. چنانچه استانی به حساب کاربری شما یک پیام با عنوان «notification of interest» ارسال کند می‌توانید مستقیما‌‌ً با استان موردنظر تماس برقرار کنید. چنانچه نامزد شده باشید استان مورد نظر پیامی به اکانت شما ارسال می‌نماید و شما می‌توانید به صورت الکترونیکی آن را قبول و تأیید کنید.

در ثبت‌نام نامزد ناحیه‌ای از طریق Express Entry همانند ثبت‌نام کاغذی نامزد ناحیه‌ای؛ فارغ از این که قصد اقامت در کدام استان را دارید باید آزمایشات پزشکی لازم را انجام دهید ونتیجه‌‌اش را به همراه گواهی سوءپیشنه‌ی خود به اداره مهاجرت تحویل دهید.

اخذ اقامت کانادا از طریق Express Entry

دریافت اقامت کشوری دیگر با روش­‌های صحیح و مطمئن به راحتی امکان­‌پذیر نیست. بسیاری از مسافران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و عدم وجود مرجع موثق در زمینه‌ی مهاجرت به کانادا در سرگردانی بی‌­پایانی قرار دارند و در برخی موارد، شاهد آن بوده‌­ایم که وارد مسیر نامطمئن و غیر اصولی مهاجرت شده‌­اند. دپارتمان اقامت دائم کانادا در مجموعه با‌من‌رو با کادری مجرب از وکلای مهاجرتی با بهره­‌گیری از رویکردهای قانونی و موردتأیید کشور کانادا خدمات خود را به بهترین شیوه به متقاضیان ارائه می­‌دهد. لازم به ذکر است که کلیه جلسات مشاوره­ با وکلای مهاجرتی با‌من­‌رو رایگان است تا مسیر پیش روی متقاضیان تا حد ممکن هموار گردد.