خوداشتغالی Self-Employed

مهاجرت از طریق خوداشتغالی (Self-Employed) به عنوان یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا برای کسب اقامت دائم این کشور به متقاضیان معرفی شده است. در این برنامه دولت کانادا به دنبال جذب متقاضیانی است که تمایل دارند در زمینه‌های ورزشی فعالیت کنند یا کسب و کاری مستقل در کانادا داشته باشند و توانایی مالی و مدیریتی انجام این کار را نیز دارند. از منظر اداره مهاجرت کانادا، خود اشتغال نیروی کاری متخصصی است که تمام شرایط تعریف شده توسط اداره مهاجرت کانادا را دارا باشد و همچنین افسر ویزا را متقاعد نماید که توانایی راه‌اندازی یک کسب و کار شخصی را در این کشور خواهد داشت. داشتن سابقه‌ی‌ مرتبط و همچنین تصمیم برای راه اندازی یک کسب و کار برای امرار معاش از مسیر خود اشتغالی از ملزومات این طرح است. فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی باید به خوبی اثبات نماید که توانایی راه اندازی کسب و کاری مستقل را در کانادا داشته و می‌تواند برای خود یک موقعیت شغلی مناسب ایجاد کند. اثبات این موضوع از طریق موارد زیر امکان‌پذیر است:

 • سوابق کاری مرتبط در راه اندازی با کسب و کار موردنظر
 • علاقه به برنامه خوداشتغالی کانادا از طریق کسب و کار آزاد
 • تمایل و توانایی لازم در جهت گسترش یک فعالیت تجاری در کانادا
شرایط خوداشتغالی هنرمندان

برنامه‌ خوداشتغالی کانادا یکی از روش‌های برتر مهاجرت کانادا برای فعالان حوزه‌های فرهنگی و هنری است. شرایط لازم برای شرکت در این برنامه به شرح زیر است:

 • حداقل دو سال سابقه ‌ی کار در فعالیت‌های فرهنگی یا هنری در پنج سال گذشته

 • حداقل دو سال سابقه کار شرکت در فعالیت‌های فرهنگی یا هنری در سطح جهانی در پنج سال گذشته

 • ترکیبی از دو مورد بالا

 • اخذ ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز فاکتورهای مندرج در امتیازبندی این برنامه (سوابق‌ کاری، میزان تحصیلات، سن، سطح زبان و قابلیت سازگاری با محیط کانادا از جمله این فاکتورها هستند.)

شرایط خوداشتغالی ورزشکاران
 • حداقل دو سال سابقه‌ی کار در فعالیت‌های ورزشی طی پنج سال گذشته
 • حداق دو سال سابقه کار شرکت در فعالیت‌های ورزشی در سطح جهانی و یا مجامع بین‌المللی طی پنج سال گذشته
 • ترکیبی از دو مورد بالا
 • کسب حداقل ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز فاکتورهای مندرج در امتیازبندی (سوابق کاری، میزان تحصیلات، سن، سطح زبان و قابلیت سازگاری با محیط کانادا)
مشاغل و امتیازات خوداشتغالی کانادا

مشاغل واجدشرایط برای شرکت در برنامه خوداشتغالی کانادا در جدول زیر آمده است:

مشاغل مطرح در برنامه خوداشتغالی کانادا
موسیقی‌دانان، نوازندگان و خوانندگان
مجسمه سازان، نقاشان و متخصصان هنرهای تجسمی
هنرمندان صنایع دستی
هنرمندان خلاق و مبتکر
نویسندگان، مترجمان، ویراستاران
متخصصان امور فنی تصاویر متحرک
طراحان خلاق از جمله طراحان لباس
کارگردانان و تولیدکنندگان هنری
گویندگان و خبرنگاران
موزه‌داران
عکاسان
متصدیان کتابخانه
مربیان و لیدرهای ورزشی
ورزشکاران بین‌المللی
داوران بین‌المللی

در این برنامه فاکتورهایی در نظر گرفته شده که هر کدام دارای امتیاز معینی هستند:

فاکتورامتیاز
تجربه کاری۳۵
میزان تحصیلات۲۵
مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی۲۴
سن۱۰
انطباق‌پذیری با محیط کانادا۶

حداقل امتیاز برای واجدشرایط شدن در برنامه خوداشتغالی کانادا فدرال ۳۵ امتیاز است. هرچند دریافت حداقل امتیاز، ملاک دریافت ویزای کانادا نیست و تصمیم‌گیری نهایی به عهده افسر مهاجرت خواهد بود.

سرمایه مورد نیاز خوداشتغالی کانادا

مبلغ خاصی از سوی اداره مهاجرت کانادا برای این برنامه در نظر گرفته نشده است؛ ولی بر اساس مدارکی که متقاضی ارائه می‌دهد، افسر مهاجرت باید متقاعد شود که مهاجر از حیث توانایی مالی، قدرت کافی برای حمایت خود و خانواده‌اش را داشته و همچنین قدرت مانور مالی برای راه‌اندازی یک کسب و کار مستقل در کانادا را خواهد داشت.

نکات مهم برنامه خوداشتغالی فدرال
 • در پرونده‌‌های خوداشتغالی اثبات درآمد متقاضی از طریق خوداشتغالی بسیار حائز اهمیت است و مواردی همچون کار کارمندی، افسر ویزا را متقاعد نخواهد نمود. این مسئله نکته‌ی مهمی است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت را به چالش می‌کشد. افسران مهاجرت در این گونه پرونده‌ها باید متقاعد شوند که متقاضی سرمایه خود را از طریق خوداشتغالی کسب نموده است.
 • یکی از موارد منفی این برنامه‌ی مهاجرتی، زمان فوق‌العاده طولانی رسیدگی به این پرونده‌ها است. هر چند اداره مهاجرت کانادا با ایجاد قوانین جدید در این برنامه‌‌ی مهاجرتی زمان بررسی پرونده‌ها را کاهش داده است.

توجه داشته باشید که این بخش برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق دولت فدرال است و استان کبک دارای شرایط خوداشتغالی مختص به خود است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

برنامه خوداشتغالی استان کبک

برنامه خوداشتغالی کبک به متقاضیانی ارائه می‌شود که قصد دارند با راه‌اندازی یک کسب و کار مستقل در کبک به اقتصاد این استان و کشور کانادا کمک نمایند. متقاضی می‌تواند به تنهایی یا با کمک دیگر متقاضیان در بازار کار کبک به فعالیت بپردازد؛ امّا نمی‌تواند از دولت یا موسسات مالی کمکی دریافت کند. طرح خوداشتغالی کبک، برای افراد واجد شرایط این برنامه فرصتی فراهم می‌‌نماید تا بتوانند ویزای اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. به طوری که با فعالیت در یک حرفه یا تجارت خاص به طور اثر بخشی در کانادا مستقر شوند. متقاضی خوداشتغالی کبک باید قصد و توانایی راه اندازی یک شغل را در استان کبک داشته باشند که توسط آن کسب و کاری با درآمد کافی ایجاد نماید و در جهت رونق اقتصادی کانادا و کبک گام بردارند. متقاضی باید افسر ویزا را متقاعد سازد که شغل پیشنهادی وی درآمد کافی برای تأمین زندگی متقاضی و خانواده‌اش را فراهم خواهد نمود. صنعتگران، تاجران، شرکت‌های کوچک خدماتی، وکلا، طراحان مد و لباس، مهندسان و گرافیست‌های کامپیوتر، نویسندگان و مترجمان، مهندسان عمران و معماری و.... نمونه‌ مشاغلی هستند که امکان ایجاد یک شغل مستقل در کبک را دارند.

مهاجرت به کبک از طریق خوداشتغالی در یک نگاه

مقصد و محل اقامت: استان کبک

حداقل دارایی: معادل ۳۰۰ هزار دلار کانادا که به تنهایی یا به کمک همسر متقاضی از راه‌های قانونی به دست آمده باشد.

سابقه کار: حداقل ۲ سال سابقه کار به عنوان خوداشتغال در حرفه یا شغلی که متقاضی تصمیم دارد در کبک راه اندازی نماید.

ملاحظات دیگر: انجام برخی آزمایشات پزشکی و بررسی سوء پیشینه لازم است

شرایط خوداشتغالی استان کبک

متقاضیان مهاجرت به کبک از طریق برنامه خوداشتغالی کانادا برای شرکت در این برنامه باید دارای شرایط زیر باشند و اطلاع داشته باشند که این موارد در بررسی پرونده‌‌ی آنها تأثیرگذار خواهد بود:

 • ارزش دارایی متقاضی باید حدود ۳۰۰ هزار دلار کانادا باشد که متعلق به فرد متقاضی یا همسر متقاضی و البته از راه قانونی کسب شده باشد.

 • متقاضی باید مدارکی ارائه دهد که اثبات می‌کند متقاضی در پنج سال گذشته، حداقل دو سال به صورت پیوسته در حرفه‌ای که قصد راه اندازی آن در کبک را دارد فعالیت داشته است.

 • محدوده‌ی سن متقاضی و همسر وی حائز اهمیت است.

 • مدرک تحصیلی متقاضی و همسر وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • مهارت‌های زبانی انگلیسی و فرانسوی متقاضی و همسر وی دراعتبارسنجی پرونده حائز اهمیت است.

در روش خوداشتغالی کبک لزومی به ارائه‌ی مدرک زبان در زمان تشکیل پرونده نیست و سطح زبان در زمان مصاحبه توسط افسر پرونده سنجیده می‌شود. بنابراین فرد متقاضی از زمان تشکیل فایل تا زمان مصاحبه،به اندازه کافی فرصت خواهد داشت تا سطح زبان خود را به حد مطلوب برسانند.

 • اثبات توانایی مالی اقامت در استان کبک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • داشتن اعضای خانواده در کبک نیز حائز اهمیت است.
اخذ اقامت کانادا از طریق خوداشتغالی

مهم‌ترین قسمت در اخذ ویزا در برنامه خوداشتغالی کانادا شرح شغل و ارائه‌ی سوابق کاری مرتبط با نیازهای این برنامه و آشنایی با بازار کار کانادا خواهد بود. مجموعه‌ی بامن‌رو با بهره‌مندی از وکلای حقوقی با تجربه و مشاوران مهاجرتی از مسیرهای کاملاً قانونی و مطمئن خدمات اخذ اقامت دائم در کانادا را برای هموطنان عزیز فراهم نموده است. اگر متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی هستید؛ دپارتمان مشاوران مهاجرتی با‌من‌رو آمادگی خود را برای مشاوره‌های رایگان به شما متقاضیان عزیز اعلام می‌دارد.